Η Ψυχιατρική Κλινική του «Θριασίου», δυναμικότητας 19 κλινών, παραμένει για δυόμιση μήνες σε υπολειτουργία, αφού έχει απομείνει με μια επικουρική ψυχίατρο και τον διευθυντή της. Να σημειωθεί ότι η Κλινική λειτουργούσε εδώ και οκτώ χρόνια, μόνο με δυο Επιμελητές και δυο επικουρικούς Ψυχιάτρους, οι οποίοι υποχρεώνονταν να εκτελούν 10 εφημερίες το μήνα.
Η Κλινική νοσηλεύει σταθερά 25-30 ψυχικώς πάσχοντες και λειτουργεί σχεδόν καθημερινά 7-12 ράντζα. Σήμερα νοσηλεύονται μόλις πέντε ασθενείς οι οποίοι θα διακομισθούν σε άλλες Ψυχιατρικές Κλινικές γενικών Νοσοκομείων της Αττικής, λόγω έλλειψης προσωπικού, δηλώνουν οι εργαζόμενοι στο ¨Θριάσιο¨ Νοσοκομείο.
Επειδή η αποψίλωση της Κλινικής από προσωπικό και ασθενείς, οδηγεί στο κλείσιμό της με ότι αυτό συνεπάγεται για τους ψυχικώς πάσχοντες,
Ερωτάται ο κ. Υπουργός:
• Τι μέτρα προτίθεται να πάρει άμεσα, ώστε να στελεχωθεί με το αναγκαίο μόνιμο ιατρικό κ.α. προσωπικό, η Ψυχιατρική Κλινική του Θριάσιου Νοσοκομείου;
Ο ερωτών Βουλευτής
ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ